Chov mačiek

 

 Na prvý pohľad sa chov mačiek môže javiť ako jednoduchá záležitosť, ale zdanie aj v tomto prípade klame.  Skôr než sa rozhodnete odchovať mačiatka mali by ste vedieť pár  základných informácií od ktorých sa úspešný odchov odvíja. Skúsim aspoň v krátkosti pár dôležitých vecí spomenúť.  

 

   V prvom rade by ste si mali  zistiť krvnú skupinu zvierat ktoré sa chystáte spojiť. Je to dôležité ako prevencia novorodeneckého rozpadu červených krviniek  - FNI ( Feline Neonatal Isoerythrolysis ) ktorý vzniká práve nevhodnou kombináciou krvných skupín rodičov. Obzvlášť riziková je kombinácia keď je matka krvnej skupiny B a kocúr krvnej skupiny A, AB .  Pri takejto kombinácii krvných skupín  všetky mačatá ktoré sa narodia s krvnou skupinou A uhynú v prvých týždňoch života alebo pokiaľ prežijú budú celoživotní mrzáci. Dôvod je ten, že matka v mlieku  počas prvých dní produkuje veľké množstvo protilátok proti opačnej krvnej skupine, čo má za dôsledok rozpad červených krviniek, odumieranie chvostov a uší, apatiu, neschopnosť cicať, výrazne tmavý moč, chudokrvnosť či trvalé poškodenie obličiek . Pri neznalosti a zanedbaní sa radosť z malých drobčekov môže veľmi rýchlo zmeniť na smútok a boj o život pretože u britiek sa odhaduje že až 50% populácie má rozdielne krvné skupiny, takže riziko že spojíte nevhodný rodičovský pár je pomerne veľké. Pokiaľ si nie ste istý krvnými skupinami a mačičku už máte nakrytú je vhodné mačatá na prvých 36 hodín odstaviť. Nie je to ale žiadna sranda pretože ak mačatá odizolujete od matky na takú dlhú dobu môže ich odmietnuť prijať späť a vy sa o ne budete musieť starať do doby než budú samostatné. Malých novorodencov treba držať v teple, treba ich čo dve hodiny prikrmovať špeciálnym mačacím mliekom a rovnako tak im treba pomáhať s vyprázdňovaním masážou bruška.  Vhodnejšie je preto mačatá pri matke nechať aby sa o nich starala a nepretrhlo sa ich vzájomné puto. Avšak  je potrebné zabezpečiť aby sa mláďatá nemohli napiť z materského mlieka, ideálne nejakým sťahovacím oblečkom ktorý mačke zakryje oblasť brucha. Po 36 hodinách môžete  mliečny bar pre mačiatka sprístupniť. 

 

viac o FNI tu : (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2899707/

 

Prvé týždne života sa o mačiatka stará matka a pokiaľ je všetko vporiadku do starostlivosi zasahujeme čo najmenej. Okolo tretieho týždňa života začíname s príkrmami. Rozmáčame kvalitné mačacie granulky vo vode prípadne v nesolenom kuracom vývare. Pokiaľ sa mačiatka nemajú k papaniu jemne im vtlačíme rozmočenú granulku do pusy nech ochutnajú. Prikrmujeme aspoň štyrikrát denne. Skúšame ponúkať aj pomleté surové kuracie , neskôr aj hovädzie mäsko.  Okolo 6 týždňa života by mačiatka mali papať granulky už bez namáčania a zvládnu požuvať  aj kúsky mäska bez toho aby sa pomlelo. V období keď zavádzame prikŕmi sa mačiatka začnú aj samé vyprázdňovať, preto musia mať neustále k dispozícií čistú mačaciu toaletu. Ideálne takú do ktorej nebudú mať žiaden problém vliesť (klasickú vaničku otvorenú zo všetkých strán.) Od matky odpozorujú ako sa toaleta používa. Odporúčam mačatá v období keď sa učia chodiť na toaletu držať v špeciálnej ohrádke na to určenej, pretože voľne pustené po miestnosti budú mať tendenciu špiniť aj mimo záchod. Musia si používanie WC  zafixovať, čo niekedy trvá niekoľko týždňov.  Môžeme im trocha pomôcť tým, že ich  po zobudení dáme na piesok. Ak sa stane nehoda miesto dôkladne vyčistíme aby ich znova nelákalo pachom. Po tých 6 týždňoch by už mačiatká   mali používať toaletu bez nehôd a môžeme ich z ohrádky vypustiť. Malým mačiatkam sa treba každodenne venovať. Maznať sa s nimi  a hrať aby boli na prítomnosť človeka zvyknuté a mohli z nich vyrásť príjemní spoločníci.    Mačiatka treba okolo 3-4 týždňa prvý krát odčerviť. Druhý krát odčervujeme v 6-7 týždňoch a potom v 10-11týždňoch. S mačiatkami odčervujeme zároveň aj matku. Rovnako tak nesmieme zabudnúť na očkovanie ktoré sa zvykne robiť týždeň po odčervení to znamená v 9 a 12 týždňoch.     Mačiatka sú pripravené k odberu  v 12 týždňoch keď sú 3X odčervené a 2X zaočkované. 

 

*V prípade že narazíte na problém s odchovom  neváhajte ma kontaktovať cez kontaktný formulár a pokiaľ budem vedieť rada vám poradím.


 

 

 

Obsah článku je názorom autora. Má len informatívny charakter. Nesmie sa chápať ako odporúčanie!!! O správnom postupe riešenia  zdravotných problémov vašej mačky sa informujte u svojho veterinára !

 

© 2019, Britské labky

Obsah článku je názorom autora. Má len informatívny charakter. Nesmie sa chápať ako odporúčanie!!! O správnom postupe riešenia  zdravotných problémov vašej mačky sa informujte u svojho veterinára !