Pár tipov pre začiatočníkov :
 
Mačička britského typu je ideálne bytové zvieratko. Narozdiel od psíka  nevyžaduje každodenné venčenie a nepotrebuje ani toľko pozornosti koľko si vyžaduje psík,  pretože je od prírody samostatnejšia.  Počas vašej neprítomnosti nebude štekaním a zavýjaním obťažovať susedov. Jej temperament gaučového povaľača z nej robí ideálneho partnera do interiéru, ktorý v neprítomnosti svojho majiteľa väčšinu dňa prespí na obľúbenom mieste...
 
Čo očakávať od mačičky ešte pred tým než si ju vôbec prinesiete domov?

- Mačička bude potrebovať každodennú starostlivosť, čistenie toalety, kŕmenie, výmenu vody a  aj vašu pozornosť. V prípade že pôjdete niekde na dovolenku budete musieť nájsť niekoho kto sa vám o mačičku postará.
 
- Jedovaté izbové kvety by sa mali dať mimo dosah, skrine by mali byt pozatvárané pokiaľ nechcete hľadať mačičku schovanú niekde medzi uterákmi. Takisto bude treba zabezpečiť prostredie v ktorom mačiatko bude chované proti prípadným útekom, otravám napríklad čistiacimi prostriedkami, či nejakým úrazom. Treba dávať pozor na káble, otvorený oheň, ostré predmety, horúce predmety ako varná kanvica či sporák, plastové vrecká, ihly , špendlíky. Jednoducho akoby ste doma mali malé dieťa. 
 
 
- mačička bude behať, loviť po byte každú smietku, či mušku čo sa tam objaví. Cennú keramiku či sklo by ste mali odložiť na bezpečné miesto mimo jej dosah tak,  aby vám ho nechtiac pri hre nerozbila/ nezhodila. Rátajte stým že prostredie v ktorom bude mačička žiť treba tomuto spoločníkovi trocha prispôsobiť. Ponúknite jej možnosť úkrytov v podobe kukaní, pelieškov alebo kartónových krabíc, aby sa cítila bezpečne a mala priestor pre svoj kľud. Musíte si uvedomiť že mačky sú nočné tvory, ktorých aktivita sa presúva do ranných a večerných hodín. Pokiaľ nedokážete tolerovať raňajšie naháňačky, dupot, prípadné dobiedzanie do spiaceho majiteľa mali by ste kúpu znova zvážiť.
 
Mačičky zvyčajne milujú výšky, sú spokojné keď majú nadhľad a preto prostredie ktoré budú obývať je vhodné upraviť tak, aby mali možnosť šplhať a oddychovať vo výškach. Každá mačička určite ocení  výhľad z okna, ktoré je pre ňu niečo ako pre nás televízia. Vysoké škrabadlo umiestnené v blízkosti okna je pre mačičku ako stvorené k relaxu. 
 
- Malé mačiatko , tak ako malé dieťa bude všetko skúmať a spoznávať.  Používanie WC je pre väčšinu mačičiek samozrejmosťou, ale nemôžete sa čudovať, že keď mu budete tolerovať škrabanie gauča tak si škrabadla pre neho určeného nemusí vôbec všimnúť. Musíte byť dôsledný a hlavne neporušovať pravidlá. Ak nechcete aby vám mačka liezla na stôl nikdy jej to nedovoľte. Je lepšie problémom predchádzať ako ich potom odstraňovať. 
 
- treba tiež rátať stým, že sa po vašom byte kde tu objaví nejaký ten chĺpok. Dnes už ale existujú účinné nadstavce na vysávače určené práve na upratovanie po domácich miláčikoch, lepiace valce rôznych veľkostí vám pomôžu rýchlo sa zabaviť chlpov na oblečení. Takže pre šikovnú gazdinku pĺznutie kožúška nebude žiaden nepredstaviteľný problém.

- mačiatko nie je hračka pre dieťa. Pokiaľ nepochopí, že je to živý tvor ktorý potrebuje svoj kľud. Nikdy nekupujte zvieratko pre dieťa pokiaľ nie ste presvedčený o jeho zodpovednom prístupe. Vy ste rodičia a za každého nového člena domácnosti preberáte plnú zodpovednosť. Takže starostlivosť o zvieratko je v prvom rade na Vás. Viac info nájdete tu : Deti a mačičky
 
 
- mačička sa nedá vycvičiť, tak ako psík. Je to slobodný a svojhlavý tvor ktorého si nekúpite pokiaľ sa ku nemu budete správať zle, v takom prípade nebude dobrým spoločníkom, pretože sa vašej prítomnosti bude strániť. 
 
- v neposlednom rade by som každému záujemcovi o mačičku odporúčala zadovážiť si aspoň nejakú odbornú literatúru, ktorá ho upozorní, či ponúkne rady a riešenia niektorých situácií spoločného života s mačkou. 
 
 
 
Kocúrik vs. mačička?
 
Obe pohlavia majú svoje výhody a nevýhody. Z mojej skúsenosti sú kocúre  väčší maznáci a flegmatici ...nie je to však pravidlo . U mačiatka je rozhodujúcejšie  než pohlavie jeho povaha a dobrá socializácia. Pri kastrovanom zvierati sú rozdiely v jednotlivých pohlaviach minimálne. Viac info o rozdieloch v pohlaviach nájdete  tu : ☼ Kastrácia 
 
 
 
 
 
 
Čo všetko potrebuje mačička v novom domove?
 
Misky na jedlo a vodu :
 
Misky na potravu udržujeme čisté. Sú rôzne druhy misiek. Nerezové , keramické, sklenené či plástové. Avšak používanie plastových či nerezových misiek môže byť jedna z príčin vzniku mačacieho akné v oblasti úst. Odporúčam používať misky sklenené a keramické. Jednu misku budete využívať na granule, druhú na mäso a budete potrebovať aj misku na vodu. Ako vhodná alternatíva k miske na vodu je fontánka pre mačky, ktorá zvieratku pripomína piť. 
Viac o kŕmení tu : kŕmenie
 
 
 
Mačacie WC
 
Keď si prinesiete domov mačiatko treba mu v prvom rade ukázať kde má WC.  Mačiatko položíme na piesok do záchodíku a odtiaľ ho necháme preskúmať nové prostredie.  Je vhodné aby prvé dni malo mačiatko prístup len do jednej miestnosti, aby nemalo problém s nájdením toalety vo väčšom priestore. (aj z dôvodu že si na vás skôr privykne). Odporúčam zaobstarať si kryté WC ktoré dokáže lepšie zadržiavať pach a mačička nemá možnosť pri hrabaní spraviť neporiadok s pieskom.  Do záchodíku dávame stelivo. Existuje viacero druhov no mne sa najviac osvedčila  hrudkujúca podstielka v ktorej sa po vykonaní potreby vytvorí hrudka. Cez lopatku sa preoseje nepoužitý piesok a hrudka z moču alebo trus sa jednoducho vyhodí. Mačička pri používaní toalety ocení súkromie, preto toaletu umiestňujeme na miesto ktoré nie je moc rušné. Vzhľadom na zápach krátko po potrebe  nie je vodné mať WC v spálni alebo v miestnosti kde trávite väčšinu času. WC majte mimo dosahu malých detí ktoré sa radi hrajú s pieskom , prípadne treba dávať pozor aj na psíkov ktorý si radi v záchodíku nájdu niečo na spestrenie svojho jedálnička :-)
 
Záchodík musíme udržovať čistý!.
 
Najlepšie je čistiť ho dvakrát denne. Mačičky sú veľmi čistotné tvory a pokiaľ by toaleta začala zapáchať alebo by bol piesok v nej premočený, hrozí že by sa mačička vyšpinila mimo toaletu pretože by špinavé a páchnuce WC nechcela použiť. Pri viacerých mačičkách sa odporúča aby na každú mačičku bolo jedno WC. Raz za týždeň, prípadne raz za dva týždne vymyjeme celú toaletu aj dezinfikačným prostriedkom. (napr. Domestos, Ajatín - pozor na alergické reakcie.) Ak by došlo k nehode a mačička by sa vyšpinila mimo záchod, miesto treba dôkladne vyčistiť aby mačičku znova nelákalo.  Častejšie nehody môžu signalizovať zdravotný alebo psychický problém. V takom prípade treba najprv vylúčiť zdravotný problém návštevou veterinára a následne riešiť čo mačičke môže vadiť.
 
Viac rád tu : ☼ Špinenie mimo WC
 
 
 
 
 
 
Škrabadlo a výchova na škrabadlo
 
Každá mačička chovaná v byte si potrebuje brúsiť pazúre....aby nám mačička neničila nábytok treba jej na škrabanie pazúrikov vytvoriť priestor. Najlepšie sú na to škrabadla alebo škrabacie dosky.  No aj tak sa môže stať že pre ňu bude lákavejší napríklad gauč či stena.  V takom prípade treba rázne zakročiť a dať mačičke najavo že táto činnosť je neželaná. Treba byt dôsledný už od malého mačiatka.  Ja používam rolku z novinového papiera, šušťaním nespratníka postraším keď ho prichytím pri záškodnej činnosti. Takisto by mohlo pomôcť mačičku postriekať vodou z  ostrekovača na kvety. Naopak keď si bude pazúriky brúsiť na škrabadle tak ju pri tejto činnosti nerušíme. Na škrabadlo umiestnime hračky a podporujeme mačičku v hre či lezení. Mala by pochopiť že toto miesto je pre ňu určené. Škrabadlo mačičke veľmi zatraktívnime ak ho umiestnime k oknu a vytvoríme pre ňu výhľad, ktorý mačky milujú. Ak by bol problém s nevhodným škrabaním pretrvávajúci a ničenie interiéru by pretrvávalo treba mačičke pravidelne strihať pazúriky. Pekné veľké škrabadlo je pomerne drahá záležitosť ale ak ste kreatívny môžete si nejaké spraviť .
 
Viac rád ako naučiť mačičku na škrabadlo nájdete tu : ☼ Brúsenie pazúrov
 
 
 
 
 
 
Prepravka .
 
Prepravka je cenná pomôcka ktorá zabezpečí bezpečné cestovanie s vaším miláčikom či už na pravidelné veterinárne prehliadky alebo dlhšie cesty. Pri výbere vhodnej prepravky je treba zohľadniť veľkosť zvieratka a bezpečné uzatváranie. Niektoré lacné prepravky s plástovými dvierkami nie sú moc pevné a pri väčšej sile sa môžu zlomiť. Treba dbať  na to aby zvieratko dvierka nevyrazilo a nedokázalo ich žiadnym spôsobom otvoriť. Prepravka v čase keď ju nebudete využívať na cestovanie môže slúžiť ako skvelé miesto na oddych.
 
 
 
 
 
Bežná starostlivosť
 
 
K pravidelnej starostlivosti patrí:
 
 
 
 čistenie očiek : Očká čistime namočeným kozmetickým tampónikom (ale takým ktorý nie je moc chlpatý a neuvoľňuje žiadne vlákna ktoré by sa mohli mačičke dostať do očí!)  Na očistenie očí stačí buď prevarená vlažná voda alebo existujú špeciálne prípravky na čistenie očí. Oči čistíme z  vonkajšej časti do vnútornej časti očka (k nosu).Pokiaľ má mačička očká zaslzené a rýchlo sa jej tvoria nečistoty, tak jej raz denne oči preplachujte očnou roztokovou instiláciou - Ophtal, prípadne OCUflash.
 
 
 
 
 čistenie ušiek :  uška čistíme len v prípade že sú viditeľne špinavé. Niektoré mačičky majú uška pekne čisté iným sa tvorí maz. Je veľa prípravkov určených na čistenie ušiek, najlepšie  vám vhodnosť prípravku poradí veterinár. Základná pravidlo -  Čistíme len vonkajší zvukovod, určite mačičke nič nestrkáme do vnútra  ucha, mohli by sme je ublížiť a poškodiť zvukovod!!! Ak má mačička ušká mierne špinavé od mazu, tak jej  len jemne vytrieme kozmetickým tampónikom s detským olivovým olejčekom vonkajší zvukovod. Do vnútra ucha s ničím nechoďte aby ste maz nezatlačili hlbšie do zvukovodu a nevytvorili tak dobré prostredie pre kvasinky, ktoré by mohli vyvolať zápal. Ak sa vám zdá špinavá aj vnútorná časť ucha, sú také prípravky na čistenie  ktoré nalejete do ucha,  ucho premasírujete a cca po troch minútach necháte mačičku tekutinu z uší vytriasť (postup záleží od použitého prípravku). Potom utrite zvukovod od vytrasenej nečistoty. Ak s týmto nemáte vôbec žiadnu skúsenosť a máte obavy, odporúčam zobrať mačičku na prvé takéto čistenie uší k veterinárovi,  aby vám ukázal ako pri čistení uší postupovať.
 
 
 
 
 starostlivosť o srsť  Starostlivosť o srsť začína v zdravej, kvalitnej  a vyváženej strave - s dostatkom vitamínov a minerálnych látok. Preto ak  chcete aby vaša mačka mala zdravú a peknú srsť musíte dbať predovšetkým na pestrý mačací jedálniček. O srsť sa však  treba vo väčšej miere starať hlavne v období pĺznutia -na jar a na jeseň. Mačička v tomto období  výraznejšie pĺzne pretože mení zimnú srsť na letnú a opačne.   Sú rôzne hrebene alebo rukavice ktoré pomáhajú s odstraňovaním pĺznucej srsti. (gumená rukavica, kefy, hrebeň,  furminátor a iné...). V tomto období treba mačičke so starostlivosťou o srsť pomôcť pravidelným vyčesávaním. Treba na to dbať aby mačička nemala problémy s trávením ...pretože by jej nadmerné množstvo srsti mohlo uviaznuť v črevách. Treba jej v období pĺznutia trochu pomôcť, o kožúšok sa starať a nadbytočnú srsť odstraňovať. Výborným doplnkom sú pasty proti bezoárom ktoré s odstraňovaním chlpov zo žalúdka a čriev pomáhajú.  Aby bol kožúšok pekný plyšový môžeme mačičku výnimočne okúpať aj šampónom. Obzvlášť mačičky s bielou srsťou niekedy ten kúpeľ potrebujú, keďže biela srsť je háklivejšia na viditeľné nečistoty. (používajte šampón špeciálne pre mačky s vyváženým Ph faktorom. Prípadne môže byť aj detský šampón alebo  šampón pre psíkov na citlivú kožu, ale treba dávať pozor na alergické reakcie.)
 
 
 Kontrola pazúrikov: Pazúriky sa v podstate nemusia strihať pokiaľ má mačka k dispozícii škrabadlo na ktorom si môže pazúre zbrúsiť, ale musí si ich aktívne brúsiť. V interiéri má mačka menej podnetov než by tomu bolo vonku, preto sa môže stať, že jej budú pazúriky rásť rýchlejšie než si ich stihne zbrúsiť. Zvyčajne si všimnete ako sa mačička pri bežnej chôdzi zachytáva o koberce, periny, sedačku.... a vtedy treba mačičke pomôcť, pazúriky ostrihať aby jej nevadili v pohybe, alebo aby nezačali zarastať. (Problematický môže byť piaty prst na vnútornej strane predných labiek, ktorý sa nemusí obrusovať tak dobre ako ostatné pazúriky)  Pazúriky skontrolujte mačičke pohľadom približne raz týždenne a strihajte ich podľa potreby. Pazúriky treba vedieť strihať aby ste ostrihali iba rohovinu a nezastrihli do drene. Pre mačičku by to bola veľmi bolestivá skúsenosť a takéto zranenie sa môže aj zle hojiť. Ak si nie ste istý nechajte tento úkon radšej na veterinárovi , nech vám ukáže ako postupovať.  Pokiaľ je mačka v kontakte s malými deťmi odporúčam pazúre preventívne strihať. Pri ostrých pazúroch stačí chvíľka nepozornosti a môže vás mačička poškrabať aj v rámci hry.
 
 
 Kontrola zúbkov :  Pravidelne kontrolujte mačke chrup aby ste dokázali včas odhaliť prípadný zápal. Stačí raz týždenne opticky skontrolovať , či jej nečervenajú ďasná alebo  výrazne nepáchne s papuľky.  Ak sa vám s mačkou zle manipuluje a nechce si nechať papuľku skontrolovať , treba aspoň raz ročne zájsť k veterinárovi aby mačičke chrup skontroloval. V prípade  že mačička odmieta žrať tvrdšie kúsky ,môže byť problém práve v ústnej dutine -  zapálené ďasná či boľavý zub vedia byť nepríjemná záležitosť aj u nás ľudí. V takých prípadoch treba neodkladne vyhľadať veterinárnu pomoc aby zvieratko zbytočne netrpelo. Na udržanie zdravého chrupu je najlepšia prirodzená strava - napríklad väčšie kusy hovädzieho. Pri ich trhaní a žuvaní dochádza k prirodzenej dentálnej hygiene. Na trhu sú aj granule, prípadne rôzne žuvacie tyčinky ktoré sú  prispôsobené na čistenie zubov a obmedzujú tvorbu zubného povlaku. Zvyčajne sú označené ako - oral care.  Mačičku si môžete od malička naučiť aj na klasické čistenie zúbkov pomocou zubnej kefky. V dnešnej dobe už existujú špeciálne kefky, zubné pasty, gely, oleje... 
 
 
 
 
 
 
 

Veterinárna starostlivosť:

 
Mačičku treba mať pod veterinárnym dohľadom a  minimálne raz ročne ísť k veterinárovi na prehliadku. 
 
Odčervenie : Mačičky chované v byte odčervujem raz za pol roka tabletami na odčervenie - zvyčajne značky Pratel prípadne Caniverm. Pre dôkladné odčervenie sa odporúča odčervenie po dvoch týždňoch zopakovať. Mačky s prístupom von by ste mali odčervovať každé tri mesiace. Niektorí veterinári odporúčajú aj častejšie. Malinké mačatá odčervujte odčervovaciou pastou pretože môžu mať problém tabletu zožrať. Podľa odporúčaní by sa mali mačiatka prvý krát odčervit v dvoch - troch týždňoch,  mne sa však zdajú na aplikáciu odčervovacieho prostriedku malinké, z pasty ich naťahuje, vypľúvajú ju. Preto som za ideálny pokladám tak štvrtý týždeň keď už začínajú prijímať tuhú potravu a začínajú samostatne používať WC. Prvé odčervenie je vhodné absolvovať doma pretože také malinké mačiatka podľa môjho názoru nie je vhodné nosiť do ordinácie kde chodia aj choré zvieratá. Mačiatka sa vždy odčervujú zároveň aj s matkou aby si parazity medzi sebou nepredávali. Po odčervení sledujete stolicu a ak je v poriadku, bez parazitov, krvi, atď tak ďalšie odčervenie opakujem pri prvej prehliadke u veterinára v cca 8 týždňoch - taktiež pastou. Následné odčervenie je tabletou v 12 týždňoch. A potom každé tri - štyri mesiace . U bytových mačiek stačí odčervovať  raz za pol roka.
 
Očkovanie :  Základné očkovanie mačiek je proti herpesviróze, caliciviróze, infekčnej panleukopénií. Ak má mačka prístup von môžete zvážiť aj doplnkové očkovanie proti chlamydioze a vírusovej leukémii. 
 
besnota  -  Očkovanie proti besnote je dôležité predovšetkým u mačiek ktoré majú prístup von,  prípadne sú v kontakte so zvieratami ktoré majú prístup von. 
 
 
Viac info o očkovaní   : ☼ Očkovanie
 
Viac info o chorobách : ☼ Mačacie choroby 
 
 
 

 - stránka vo výstavbe - 

 

 

 

 

Obsah článku je názorom autora. Nesmie sa chápať ako odporúčanie.

© 2019, Britské labky