Britská mačka 

 

Britská krátkosrstá mačka je mačka, ktorá vlastní preukaz pôvodu a dá sa doložit jej skutočné priradenie k tomuto plemenu. Ako britská mačka sa často označujú aj mačky britského typu, ktoré sa na tie čistokrvné v niektorých znakoch podobajú, alebo vykazujú všetky dôležité znaky britských mačiek akurát im chýba výpis predkov. 

 

 História : 

       Toto plemeno bolo vyšľachtené krížením sedliackych a domácich mačiek, ktoré boli typické mohutnou stavbou tela s mačkami ktoré do Anglicka so sebou priviedli starý Rimania. Britská krátkosrstá mačka sa začala chovať po roku 1900 v starom Anglicku.  Na 1. ročníku britskej výstavy mačiek, 13. júla v roku 1871  bola táto mačka predvedená a získala status plemena. Zo začiatku boli tieto  "britské medvedíky" chované výhradne v módnej modrej farbe. Po prvej svetovej vojne, počas ktorej sa celkovo chov mačiek spomalil, boli krížené s perzskými mačkami v snahe opäť získať stratený štandard spred vojny. Hlavne kríženie s perzskými mačkami vnieslo do chovu britských mačiek aj základ rôznych iných farebných variantov, ktoré sa  postupom času  prijali za štandardy. Vzniklo tak viacero farieb a kresieb srsti. Nastal však veľký pokles záujmu o toto plemeno a trval  až do konca 2. svetovej vojny. Obľúbenosť plemena začala opäť  vzrastať  až po 2. svetovej vojne, kedy chovné programy britskej mačky zintenzívnili svoju činnosť. V súčasnosti sa Britská mačka opäť stala veľmi populárnym plemenom. 

 

 Charakteristika : 

     Britská mačka patrí do skupiny krátkosrstých mačiek. Táto stredná až veľká , impozantne stavaná mačka vážia okolo 3 - 6 kg mačky, a 5 - 8 kg kocúri.  Samozrejme veľa závisí od genetickej pred dispozície po oboch rodičoch. Niektoré farebné varianty mávajú váhu nižšiu.  Telo je svalnaté a zavalité so širokou hruďou, silnými ramenami, krátkymi nohami a s guľatými, mohutnými labkami. Pomerne silný chvost je krátky, so zaoblenou špičkou. Srsť je krátka a hustá (akoby bola z plyšu) s veľmi hustou podsádkou. Nos je krátky, rovný a široký. Hlava má okrúhly tvar. Brada s lícami sú silné a mohutné. Uši sú malé, jemne zaguľatené na špičkách a široko od seba posadené. Oči musia byť veľké a guľaté s jasne oranžovou alebo medenou farbou, no objavuje sa aj modrá u  farebnej variácie colourpoint alebo zelená u chinchilla, striebristé,  závojované alebo s kresbou.

   Britské mačky sú typické pokojnou, mierumilovnou a vyrovnanou povahou aristokrata. Sú to prispôsobivý, sebestačný  a pokojný spoločníci či už do rodinného domu  alebo panelových bytov. Nehlučný, neagresívny, čistotný, rozumný a časovo nenáročný spoločník, nevyhľadávajúci konflikty. Ideálny kamarát v tejto uponáhľanej dobe. Pokiaľ hľadáte miláčika ktorý Vás nebude trápiť neustálou potrebou pozornosti, ale túžite po kontakte so živým tvorom  tak je britská mačka váš ideálny partner. Je síce pravda, že v  mačacom veku sú rovnako hravé, temperamentné a živé ako mačiatka iných plemien a preto im treba venovať veľa pozornosti, ale v dospelosti sa  ukľudnia a stávajú sa menej aktívnymi. Pokiaľ ste vlastníkom dvoch mačičiek, dokážu sa spolu zabaviť aj samé a čakanie na príchod ľudských členov rodiny si často krátia spánkom. Britské mačky sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú mať v mačke pokojného domáceho spoločníka. 

Zdravie: 

Britské mačky zvyknú byť vo väčšej miere zaťažené na niektoré ochorenia. Najčastejšie je to  PKD (Polycystická choroba obličiek - dedičné ochorenie) a HCM ( Srdcová hypertrofická kardiomyopatia - vrodené ochorenie)

Viac tu: ☼ Mačacie choroby

 
 
Je potrebné na tieto preddispozície myslieť pri výbere zvieratka a radšej uprednostňovať testované chovy. Inak sa môže ľahko stať, že si miesto radosti nakúpite smútok a bolesť.
 
 

 Starostlivosť : 

 Starostlivosť o Britskú mačičku je pomerne nenáročná. Pokiaľ má človek aspoň nejaké informácie o chove a potrebách mačičky, zvládne starostlivosť o ňu aj začiatočník.  Rady pre začiatočníkov nájdete tu : Pre začiatočníkov

 

 

© 2019, Britské labky