Kŕmenie všeobecne

- Pri malom mačiatku sa odporúča kŕmiť stravou na akú bolo zvyknuté u chovateľa. Vždy sa preto pýtajte na značku granulí a spôsob kŕmenia aby ste mali doma už niečo v zásobe a vedeli ako asi mačičku kŕmiť. Dobrý chovateľ vám na cestu isto pribalí balíček granúl na ktoré je mačiatko naučené. Ak ste predsa len našli niečo lepšie a chceli by ste kŕmiť mačičku inou formou, tak na novú stravu prechádzajte pomaly. Dbajte aby granule zodpovedali veku mačiatka - sú im lepšie prispôsobené - zbytočne nekŕmte malé mačiatka granulami pre dospelé mačky.  
 
- Misky na jedlo preferujeme plytšie, kvôli ľahšiemu prístupu k jedlu. 
- Misky by mali byť z porcelánu alebo z nerezu.
- Misky musia byť vždy čisté. 
- Potrava by mala byť vždy čerstvo pripravená. Jedlo, ktoré uchovávame v chladničke, musíme ohriať minimálne na izbovú teplotu.
 
- potrava by mala obsahovať minimálne 60 % živočíšnych bielkovín. Čím väčší podiel mäsa tým je samozrejme vhodnejšia.

- Druh krmiva, veľkosť porcií a periodicita kŕmenia počas dňa sa riadia špecifikami danej mačičky. Každá je iná a neexistuje preto jednotná dávka pre všetky mačky. Pri kŕmení treba zohľadniť nielen vek či zdravotným stav mačky, ale napríklad aj ročným obdobím. V lete jedia mačky menej, a tak strava musí byť výdatnejšia.
 
- Vo výžive mačky uprednostňujeme prirodzenú stravu. V jedálničku nesmú chýbať vitamíny a minerály.
 
Jednostranná strava vedie skôr či neskôr k zdravotným problémom. 
 

Konzervy a granule:
V dnešnej dobe existuje široká ponuka kvalitných krmív za relatívne prijateľnú cenu. Vždy sa treba v prvom rade pozerať na to, či je daná strava vhodná pre vek a aktivitu vášho miláčika. Neuprednostňujte však lacné supermarketové krmivá, väčšinou sa jedná síce o lacné no veľmi nekvalitné krmivo ktoré časom spôsobí vášmu miláčikovi jedine kopec zdravotných problémov. V prípade, keď je mačka kŕmená hlavne granulami, je potrebné, aby mala stály prístup k vode. Voda by mala byť čerstvá, meniť by sa mala aspoň raz denne!
 
 
Mäso:
Mačka je prirodzený mäsožravec. Jej zažívací trakt je dokonale prispôsobený pre trávenie takejto potravy a nemala by preto v jedálničku chýbať. Aspoň 3-krát týždenne je vhodné mačke podávať mäso. Kŕmiť môžete napríklad mäsom hovädzím, jahňacím a kuracím, prípadne vnútornosťami. Mäso nezabudnite aspoň na 48 hodín premraziť. Aby ste zamedzili možnosť nakaziť mačku parazitmi. (Vyhýbame sa bravčovému mäsu  a divine pokiaľ si nie sme istý jej pôvodom a nezávadnosťou pretože môže byť zdrojom vírusu Aujezského choroby, ktorá je pre mačku smrteľná. ) Mäso necháme rozmraziť na izbovú teplotu a podávame ho v surovom stave.
 
Problematická môže byť aj konzumácia rýb a to nielen kvôli ostrým kostiam ale niektoré ryby ako napríklad kapor majú predovšetkým vo vnútornostiach obsiahnutý enzým thiaminázu ktorý u mačky likviduje dôležitý vitamín B1. Nedostatok tohoto vitamínu môže viesť až k neurologickým poruchám.  Preto je vhodné preventívne rybacie mäso chvílu povariť alebo aspoň spariť horúcou vodou predtým než ho mačkám ponúkneme. Morské ryby  môžu obsahovať aj zvýšené množstvo ťažkých kovov a nemusia byť vhodné ani kvôli vyššiemu obsahu soli. Rybami preto kŕmime mačky len príležitostne.
 


Mlieko:
Mlieko obsahuje druh cukru – laktózu, ktorý mačka po 6. mesiaci života nie je schopná stráviť. V jej žalúdku sa totiž nachádza väčšie množstvo kyselín, ktoré mlieko zrazia, čo môže vyvolať problémy so zažívaním a hnačky. Prípadne jej môžete dávať špeciálne mlieko pre mačky, alebo zrieďte TATRA mlieko v pomere 2:1 s vodou.

Tráva:
Tráva u mačky napomáha prirodzenej ochrane pred tvorbou bezoárov ( hrudky chlpov požitých pri čistení srsti). Ak vaša mačka nemá prístup k tráve vonku, je vhodné pestovať trávu doma. V chovateľských potrebách dostanete kúpiť buď semená alebo vyrastenú trávu. Existujú však aj náhradné riešenia dajú sa kúpiť špeciálne pasty na rozloženie bezoárov v žalúdku.

Iná strava: 
- mačke spestrujeme jedálniček aj výrobky ako kyslá smotana, tvaroh, vaječný žĺtok. Stravu môžte spestriť napríklad lososovým olejom. Nevyhýbajme sa ani ovociu či zelenine  pokiaľ ich mačka konzumuje.

Potraviny ktorým sa vyhýbame:
- Bravčové mäso, cukor, kravské mlieko, bielok, šunka, údeniny, jaternice, sladkosti a čokoláda, cestoviny, zemiaky, alkohol, káva,  sója a sójové polotovary, 

 

    Ako kŕmim ja :   

 
Dospelé mačky kŕmim granulami ku ktorým majú prístup počas celého dňa.  Používam značky ako Royal Canin, Animonda, Porta 21, Bosch Sanabelle,  Bozita, Brit Care, Applaws, Acana a iné.  Čím väčší podiel mäsa granule majú tým lepšie. Ideálne je aby boli aj bez obilnín.  Nekŕmím však len jednou značkou ale značky po čase obmieňam. Okrem granulového krmiva podávam  hovädzie mäso , hlavne teda hovädzie srdce ktoré obsahuje pre mačky dôležitý taurín (tak cca dvakrát- trikrát do týždňa ). Mäso podávam po premrazení (aspoň 48 hodín - ale čim dlhšie tým lepšie - prevencia proti parazitom (granulové krmivo pred kŕmením mäsom dám mimo dosah aspoň na 4-5 hodín , inak sa môže stať že nebudú hladné a mäso odmietnu.)  Mäsko je ešte vhodne hydinové, hovädzie, králičie(okrem pečene), jahňačie, pomenej už rybacie.  S vnútornosťami treba kŕmiť príležitostne a opatrne, pretože nie všetky mačičky ich dobre nesú a môže ich prehnať. Pomleté kosti alebo kostný prášok môže byť príležitostným obohatením jedálnička. Pri kŕmení mäsom treba dávať pozor na ostré kosti alebo ich úlomky aby nepoškodili tráviaci trakt mačičky.  Mäsom začínajte prikrmovať  s malými kúskami max vo veľkosti jedného článku prsta . Ak bude mäso chutiť a zožerie aj viac, tak mäso už nekrájajte na malé kúsky ale snažte sa odkrojiť taký kus aký mačička  asi zožerie v celku. Žuvaním si čistí zuby a precvičuje žuvacie svaly podobne ako v prirodzenom prostredí.
 
Jedálny lístok spestrujem napríklad žĺtkom, kyslou smotanou, tvarohom, olivovým olejom, lososovým olejom, tuniakom vo vlastnej šťave atď. Do jedla alebo vody primiešavam taurín alebo iné vitaminovo-minerálne produkty určené pre mačičky. 
 
Ako vhodný doplnok je prístup k čerstvej tráve ktorá mačičke uľahčuje trávenie a pomáha s odstraňovaním chlpov z ktorých sa v črevách môžu tvoriť bezoáre.   Nie je problém ju doma pestovať v črepníku. Po zožraní trávy sa môže stať že obsah žalúdka mačka spontánne vyvráti. Prípadne používajte pastu proti bezoárom ktorá svojím zložením  pomáha s odstraňovaním chuchvalcov z čriev. Vhodné je podávať mačičke aj rôzne vitamínové doplnky s obsahom taurínu. Mačičku však s dobrotami neprekrmujte!  
 
Mačičku neodporúčam kŕmiť konzervovanou potravou (kapsičky ,konzervy). Nevidím dôvod dávať im konzervanty keď môžu byť kŕmené priamo mäsom. Ak sa rozhodnete takto mačičku kŕmiť, dajte si naozaj záležať na kvalite výrobku s vysokým podielom mäsa. Taktiež nie je vhodne podávanie kravského mlieka - len málo mačiek ho dokáže stráviť.
 
Mačička musí mať celodenný prístup k čistej vode. Mačičky sú na ňu citlivé preto treba dbať na to aby vodička bola čerstva a čistá. Čím väčšia nádoba na vodu tým lepšie. Nádoba by na vodu by mala byt pevne pripevnená. Mačička sa totiž o misku môže pri pití oprieť labkami, prevrátiť ju alebo rozliať pri hre ak ju napríklad zaujme hladina vody). Ideálna je fontánka pre mačičky ktorá udržuje vodičku čistú a motivuje mačičku k častejšiemu pitiu. 
 
 
 
 
odkazy ku téme:
 
 
 
 
 
 
 
 
 - stránka vo výstavbe - 
 
 


 

 
 

Obsah článku je názorom autora. Nesmie sa chápať ako odporúčanie. O správnom kŕmení mačky sa informujte  u svojho veterinára.

© 2019, Britské labky