Výber mačičky 

 
Odporúčam kúpiť si mačiatko s preukazom pôvodu. Je to cenný dokument ktorý vám zaručuje že mačiatko je skutočne čistokrvné. Kúpou mačiatka bez preukazu pôvodu riskujete, že vám z neho vyrastie úplne iná mačka než po akej túžite.  Ak sa rozhodnete kupovať mačičku bez preukazu pôvodu, mali by ste sa zamyslieť a pri výbere mačiatka dávať na pár vecí pozor.
 
 
 
 Nikdy si neberte mačiatko : 
 
- ktoré nemá ukončený 9 týždeň života. To znamená,že mu začína 10 týždeň! (je to úplne najspodnejšia hranica pod ktorú by ste už nemali ísť! A žiadny seriozny chovateľ vám mladšie mačiatko ani nepredá. Ono to láka vziať si malé mačiatko nech si lepšie zvykne, ale nie je pravda, že si lepšie zvykne, práve naopak, môžu u neho vzniknút poruchy správania, problémy s hygienou ktoré má za nasledok skoré odlúčenie od matky. )Ideálny odber mačiatka je vo veku 12 - 13 týždňov.
 
- ktoré nie je odčervené a zaočkované (musí vlastniť očkovací preukaz s dokumentáciou týchto úkonov, ideálne je aby mača opúšťalo domov s plnou imunitou, to znamená že schéma očkovania bude dokončená s ďalším preočkovaním najskôr o rok. Odčevnené by malo byť aspoň 3x. Po zmene prostredia odporúčam  mačiatko ešte raz (4x) preventívne odčerviť.
 
- u ktorého vám majiteľ nevie ukázať rodičov
 
- ktoré má viditeľne špinavý konečník (znak že mača hnačkuje),
 
- veľmi špinavé zvukovody (maz môže byť prítomný ale čierna suchá špina môže signalizovať ušný svrab), 
 
- silný výtok z očí a nosa  (signalizuje ochorenie), 
 
- vidno mu tretie viečko (môže isť celkovo o zlý zdravotný stav mačiatka)
 
- ktoré má v kožúšku nečistoty  (malé tmavé bodky v kožuchu a časté škrabanie môžu signalizovať prítomnosť bĺch)
 
- ktoré na vás reaguje agresívne (syčí, prská, zaháňa sa - mačiatko nie je dobre socializované, takéto mača určite neberte k deťom!)
 
- najneskôr do 72 hodín po kúpe mačiatka navštívte veterinára aby skontroloval zdravotný stav mačiatka. 
 
- Pokiaľ predávajúci niečo garantuje v inzeráte overte si pri osobnej návšteve či je to aj naozaj pravda! Je mnoho podvodníkov ktorí tvrdia, že majú zvieratá s PP, prípadne že majú urobené testy. Ale v skutočnosti sa jedná len o predajné triky. Preto si vyžiadajte tieto dokumenty pri predaji k náhľadu, aby ste sa nestali obeťou podvodu.
 
VŽDY TRVAJTE NA OSOBNEJ NÁVŠTEVE A CHOĎTE SA OSOBNE PRESVEDČIŤ O TOM V AKÝCH PODMIENKACH ZVIERATÁ ŽIJÚ!!!
 
 
 

S PP či bez ?

Dlhú dobu som riešila dilemu či kúpiť mačičku s PP alebo bez PP . Dlho som hľadala rady, čo by bolo lepšie. Obchádzala som si chovateľské stanice,  ale ceny  zvierat vhodných aj do prípadného  chovu boli na moje vtedajšie možnosti dosť vysoké. Nehovoriac, že ma ďaleko viac lákali zahraniční chovatelia či už z Ruska, Nemecka alebo napr. Izraela, ktorých zvieratá boli naozaj luxusné.  Nakoniec som zostúpila z chovateľských nebies na zem . Vžycky som si priala aby otázka peňazí nehrala v mojom živote vysokú rolu ale naozaj nemala tisíce eur na to aby som si kúpila zvieratá podľa mojich predstáv. Navyše môj záujem nestačí, mám skúsenosti v podstate len s chovom obyčajných mačiek. Pochodila som mnoho výstav obzerajúc toto plemeno, preštudovala som mnoho materiálov týkajúcich sa chovu týchto mačiek a viedla som  dlhé diskusie priamo s chovateľmi dávno pred tým, než som sa odhodlala kúpiť prvé mačiatko. Vsadila som na svoje estetické cítenie  a hľadala som micky ktorých kombináciou sa dokážem vysnívanej britskej mačičke čo najviac priblížiť a nebudú ma stáť celý môj majetok.  Všetky mačičky si zaslúžia rovnakú starostlivosť, ale hranice "luxusu" určujú naše ľudské možnosti. Tak ako bude obyčajnému Murkovi dobre u rodiny kde ráno dostane pohár teplého mlieka, pár granuliek a bude poznať slobodu. Rovnako tak bude dobre mačičke ktorá bude pochádzať od chovateľa a bude mať od narodenia  v menu hovädzie, vitamínové pasty, kvalitné granulky. Chov mačiek by mal byť vymedzený predovšetkým láskou k zvieraťu, pretože ak niekto chová bez lásky postráda to zmysel. 

Moje mačičky pochádzajú z chovov kde obidvaja rodičia boli typom britské mačky a niektorí ich predkovia vlastnili preukaz pôvodu. Všetky malé mačiatka sú roztomilé, ale až po čase vidíte čo vám z nich skutočne rastie. Je ťažké nájsť typové zvieratá v množstve ponúk . Je ťažké pracovať so zvieratami ktoré majú celkom  veľké chyby v štandarde.  Preto som to zobrala z opačného konca, ide mi totiž o získanie skúseností s chovom skôr než sa odhodlám kúpiť si zviera za stovky či tisíce eur. Môj chov beriem ako predprípravu  a studnicu dôležitých skúseností než sa pustím do chovu na profesionálnej úrovni. Začala som teda hľadať mačičky ktoré sa mojím predstavám približovali a boli mojím možnostiam prístupné. Mojou snahou je dokumentovať tieto zvieratá a odchovávať zdravé a typovo čo najlepšie mačiatka v zaujímavých farebných kombináciách. Stredom môjho záujmu je hlavne farebná varianta "tuxedo", venujem sa aj plyšovej srsti a nezameniteľnému výrazu medvedíka 

Moj chov je uzavretý a zvieratá sú testované na FIV a FeLV - negatívne. ( Sú to infekčné choroby, ktoré dlhú dobu nemusia mať žiadne viditeľné príznaky. Sú neliečiteľné a končia smrťou zvieraťa - tzv. mačací AIDS a mačacia leukémia). Do budúcna plánujem testovanie rozšíriť  o PKD (Polycystická choroba obličiek - dedičné ochorenie , ktoré sa vyskytuje nielen u mačiek, ale aj u ľudí a iných zvierat) a HCM ( Srdcová hypertrofická kardiomyopatia - vrodené ochorenie, ktoré postihuje mačky, psy, prasatá aj ľudí. )  Avšak u  zvierat bez PP nemusia byť  genetické testy úplne jednoznačné,  pokiaľ v minulosti bola v línii prímes aj iného genetického materiálu , napr. niekto z predkov nebol čistokrvná britka. Existuje možnosť urobiť sono - vyšetrenie, no jeho veľká nevýhoda je, že sa môže robiť až po dosiahnutí určitého veku a ukáže len momentálny stav orgánov, zvyčajne s platnosťou len pól roka. Nedokáže pripadnú dedičnú chorobu vylúčiť aj do budúcna. Takéto sono vyšetrenie je vhodné robiť priamo u odborníka ktorý disponuje potrebnou technikou a znalosťami, to znamená že vám ho nespraví každý veterinár. Preto je problematika chovu u ktorého predkovia neboli testovaný veľmi problematická, finančne náročná, dlhodobá a nejednoznačná. V profesionálnych chovoch s cieleným šľachtiteľským programom kde má zviera reprezentovať dané plemeno  a jeho hodnota sa pohybuje v stovkách či tisícoch eur, by testovanie malo byť súčasťou garancie kvalitného chovu.  Ak totiž do kúpy mačiatka investujete naozaj nemalý obnos, malo by mačiatko okrem zodpovedajúceho štandardu  mať aj testovaných rodičov. Výsledky  genetických testov v týchto čistokrvných líniách sú u niektorých testov jednoznačné a nemá ich čo skresľovať. Niektoré choroby ale nepoznáme tak dobre a príčina zdravotného problému môže byť  rôznorodá.  V dnešnej dobe by u registrovaných chovov britských mačiek  malo byť robenie testov (FIV , FeLV, PKD a HCM, pripadne FIP) samozrejmé. Testovanie chovu nie je však ani u chovateľských staníc povinné a mnoho z nich néma všetky spomínané testy. Testy musia byť aktuálne. Jeden rok totiž chováte v domnení že je všetko OK, veď chov máte negatívny, no na ďalší rok to už platiť nemusí, pretože u choroby ako je napr HCM môžete problém diagnostikovať v hocijakom veku. Je pochopiteľné, že chovateľ každé choré zviera z chovu odstráni. Tento postup je veľmi dôležitý v chovných liniích, aby sa zbytočne neprodukovala bolesť a smútok. Niektoré preventívne  testy sú zatiaľ slabo dostupné a relatívne nespoľahlivé, je málo skúsených veterinárov a málo dostatočne zariadených ordinácií. Ak chceme teda naozaj pomáhať všetkým mačkam v boji s týmito chorobami, musíme podporiť hlavne výskum týchto  chorôb aby sme zistili ich  skutočné príčiny a sprístupnili možnosti diagnostiky. 

 

Chovatelia a milovníci mačiek môžu pomôcť podporením výskumu HCM cez organizácie ako je napríklad „Rickyho fond“ založený Winn Feline Foundation : www.winnfelinefoundation.org/ .U testovaného chovu a najlepšie takého, kde sú genetické testy oboch rodičov negatívne, by vyššia cena mohla zodpovedať aspoň čiastočnej garancií zdravého a kvalitného mačiatka. Ak sa rozhodnete pre mačiatko z testovaného chovu, vyžiadajte si pred kúpou k náhľadu aktuálne zdravotné testy od oboch rodičov, aby ste mali väčšiu istotu! Pri mačiatku s PP ktoré nepochádza z testovaného chovu si môžete priplatiť za papier a garanciu zdravia nemáte!   Preto netreba zabúdať na dôsledný výber aj pri výbere mačiatka z radov registrovaných chovateľov!  To že má mačiatko PP nie je totiž všetko! Chovateľstvo je o záujme chovať, je o ľudskom prístupe a asi celkovo o charaktere človeka.

 

Pri kúpe mačiatka bez PP by mačiatko malo prejsť minimálne opakovanou veterinárnou kontrolou, tak ako je to bežné aj u iných plemien.  Malo by byť zaočkované, niekoľko krát odčevené. Treba si uvedomiť, že kúpou mačičky bez preukazu pôvodu, nemáte "dôkaz" že vaša mačička je čistokrvná. Preto ak  chcete vlastniť na 100% čistokrvné mačiatko a mať o tom, že je čistorkvné aj nejaký ten doklad musíte si kúpiť mačičku s preukazom pôvodu.  Tiež je vhodné aby bolo mačiatko označené mikročipom. Veterinárny preukaz s dokumentáciou doterajších úkonov je samozrejmosťou.  Ideálne je,  ak mačiatko pochádza  z testovaného chovu aspoň na FIV a FeLV. ( čím viac otestovaných chorôb tým samozrejme lepšie). Odchádza v 12 týždňoch je 2X zaočkované a aspoň 3X odčervené.

 

 Medzi chovateľmi mačiek s PP je veľa odporcov proti chovateľom mačiek bez PP, pretože všetci sú v ich očiach nehanebný množitelia, ktorý svoje mačky majú len pre peniaze. Neočkujú ich, neodčervujú, ponúkajú neodstavené a príliš mladé mačiatka s poruchami/ chorobami a hlavne za smiešne ceny, len aby sa svojich zverencov čo najskôr zbavili a zinkasovali za ne finančný obnos.

Chovateľom mačiek s PP sa chov mačiek bez PP samozrejme nepáči a to  predovšetkým z dôvodu, že ich takýto chov  kvôli prijateľnejšej cene vytláča z trhu.   Ďalším dôvodom je, že krížením zvierat ktoré nezodpovedajú štandardu sa likviduje  kvalita plemena.  Mačky ktoré nemajú preukaz pôvodu nemožme automaticky pokladať za čistokrvné.  Každopádne toto chovateľom nikto neberie. Kúpa mačky bez PP má svoje veľké  riziká. Technicky vzato, ťažko  hovoriť  o čistokrvnosti, pokiaľ ju neviete preukázať a zviera nemá k tomu potrebný doklad - preukaz pôvodu. Kúpou mačiatka bez PP nemáte  záruku ktorú vám tento dokument dáva. Kúpou mačiatka ktoré preukaz pôvodu nevlastní si  kupujete jednoducho povedané mačku britského typu, ktorá sa na tú čistokrvnú  podobá alebo  sa jej približuje istými charakteristickými znakmi. Ak niekto chce naozaj čistokrvné mača tak si musí kúpiť mača s PP 
 
V mnohých svojich argumentoch majú hlasy znejúce z radov registrovaných chovov pravdu, ale určite neplatí že mačiatko s PP je zárukou 100% zdravotného stavu. Žiaden preukaz pôvodu vám toto nedokáže zaručiť, je to živý tvor a takúto záruku vám žiaden papier nedá,  obzvlášť keď sa dedí  niekoľko generácii dozadu. Niektoré testy sa robia chovným zvieratám až po nejakom čase, v dobe keď už môžu mať potomkov.  Preto sa môžeme baviť iba v rovine pravdepodobnosti.
 
 
 
 Pokiaľ hľadáte spoločníka a osloví vás nejaká živá bytosť svojou charizmou, máte tú možnosť voľby, podľa svojho vkusu a možností. Bohužiaľ platí, že zvieratko so zdravotným problémom, nezodpovedajúce štandardu či s rizikom dedičného ochorenia si  môžete kúpiť od kohokoľvek. Pri kúpe mačiatka s PP musí  človek  zvyčajne rátať s rôznymi podmienkami predaja . Od relatívne bežnej kastrácie až po osobné návštevy v novom domove. 
 
 
 
Ak sa rozhodnete pre kúpu mačičky bez preukazu pôvodu, mali by ste byť pri výbere mačiatka ostražitý a dávať pozor aby ste nenarazili na nezodpovedného chovateľa - ktorý svojím mačičkám nevenuje dostatočnú starostlivosť, jeho znalosti o chove sú pochybné a  svoje mačky využíva len na zisk. Takýto človek je často krát označovaný ako "množiteľ". Toto, že je chov určený len na produkciu je zvyčajne vidno na jeho kvalite.  Takýto ľudia bez mihnutia oka opakujú spojenia zvierat ktoré nezodpovedajú štandardu, nie zo snahou vyrovnať ich nedostatky a zlepšiť tak potenciál budúcich  mačiatok , ale snaha ich produkcie je zameraná predovšetkým na úspešný a rýchly predaj. Mačky nakryvajú aj viac krát do roka - čo zvieratá veľmi vysiluje. Nebránia sa ani príbuzenským spojeniam. Bohužiaľ bez preukazu pôvodu nedokážete odsledovať, či sa nejedná o súrodencov, matku a syna, otca a dcéru. či skrátka nekupujete zvieratko z blízkeho incestného spojenia. To že niekto povie, že ma mačku y východného Slovenska a kocúra zo západného Slovenska naozaj nič neznamená  a kľudne môže ísť o príbuzné mačky. Ponúkajú mladé mačiatka, často krát ešte neodstavené, starostlivosť o rodičov zanedbávajú. Sú kŕmené nekvalitným krmivom, pozatvárané v klietkach.   Zlé chovné podmienky či nevyhovujúci zdravotný stav sú predzvesťou fyzického a psychického týrania zvierat. Z takého mačiatka, ktorému  nebola odmalička venovaná ľudská pozornosť len ťažko vyrastie maznavý spoločník i keď to nie je pravidlo.  Najčastejšie vidno na mačiatku, že nie je zvyknuté na kontakt s ľuďmi... syčí a krčí sa, prejavuje známky agresivity ktoré mu v stresových situáciách môžu  pretrvávať po celý život. Nedôveruje človeku. Nie je zvyknuté na manipuláciu. Mačiatko môže mať prirodzene opatrnejšiu povahu či naopak, môže byť veľmi kontaktné, ale ľudská spoločnosť by pre neho aj v jednom aj v druhom prípade mala byť samozrejmosť.  ( Kupujete si spoločníka na gauč, nie mačku do stodoly na chytanie myší. Rozdiel by mal byť viditeľný.)   Mačiatko by ste mali pozorovať v jeho prirodzenom prostredí aby ste videli ako sa správa k súrodencom a matke. Pri kúpe sa vždy  pýtajte na obidvoch rodičov,  aby ste videli rodičov a mali predstavu  čo vám časom z mačiatka vyrastie. Nemôže vám stačiť slovo chovateľa že mačiatka sú čistokrvné pokiaľ vám vie ukázať len čistokrvnú matku a otca nie. Takisto mačka ktorá ma prístup vonku nie je zárukou čistokrvných mačiatok, pretože otcov môžu mať rôznych. Je veľa ľudí ktorý pri vidine rýchleho zisku nemá zábrany klamať a podvádzať, na to treba pamätať. V žiadnom prípade neberte mača ktoré neprešlo veterinárnou prehliadkou,  je bez akejkoľvek vakcinácie či bez odčervenia. Mačiatko musí vlastniť očkovací preukaz v ktorom sú tieto úkony zdokumentované. V prípade že si chcete aj napriek riziku mačiatko osvojiť, neodkladne navštívte veterinára a skontrolujte jeho zdravotný stav. 
 
 
 
 
 
Mačka z ulice vs. mačka od chovateľa.
 
Ponúknuť domov mačičke z ulice je určite šľachetné.  Po trpezlivom hľadaní môžete nájsť aj medzi opustenými zvieratkami také, ktoré sa vaším predstavám veľmi priblíži. Stáva sa totiž že majiteľ umrie, či potrebuje odísť za prácou a vzdá sa aj čistokrvného zvieraťa. Nestáva sa to však často a zvyčajne už ide o staršie jedince. Zvieratá sa stávajú predmetom  darovania za symbolický poplatok/za adopčný poplatok, prípadne aj úplne zadarmo ( zvyčajne sú už kastrované alebo s podmienkou kastrácie).  Ak vás láme morálna dilema a rozmýšľate nad tým, že ponúknete domov mačičke ktorá je opustená a domov  potrebuje, treba si zvážiť nasledovné veci - Mačička čo žila časť života na ulici môže zavretá v byte trpieť ak jej bude chýbať túlanie na ktoré je zvyknutá. Môže sa pobytu von dožadovať. Rovnako tak hygienické návyky u nej nie sú vybudované tak ako u mačičky ktorá od malička používa mačacie WC a žije v interiéri.  Mačičky sú prirodzene čistotné a zvyčajne im stačí ukázať nádobku s pieskom a veľmi rýchlo pochopia kde sa robí potreba.  Mačička z ulice si však so záchodom môže pomýliť napr. periny alebo oblečenie hodené na zemi, pokiaľ sa jej v tom bude dobre hrabať. Treba byť trpezliví,  venovať sa jej / usmerniť ju a nedať sa odradiť prípadným neúspechom.  (Samozrejme že nehoda sa môže stať aj u mačičky od chovateľa, pravdepodobnosť je však nižšia a zvyčajne takáto nehoda signalizuje nejaký problém. Mačiatko od chovateľa má zvyčajne hygienické návyky dobre naučené a chodenie na mačacie WC zvláda bez problémov už od útleho veku, obzvlášť ak je chované výlučne v interiéri).  Ďalšia vec na pováženie je temperament. Britské mačky sú prirodzene kľudní spoločníci ktorí v dospelosti väčšinu dňa prespia. Obyčajná mačička ale môže byť v dospelosti stále dosť temperamentná a aktívna, čo z nej nemusí robiť až tak dokonalého nerušivého interiérového spoločníka. V tom spočíva veľká obľúbenosť mačiek britského typu, že sú to v dospelosti pohodový gaučový spoločníci. Nelietajú hodiny hore dole po byte v snahe zabaviť sa a zahnať nudu (aj oni majú svoje bláznivé chvíľky ale poväčšine uprednostnia leňošenie ). Ak teda chcete urobiť dobrý skutok venujte domov mačičke z ulice,  ale nečakajte od nej že to bude mačička britského typu. Ak si beriete zvieratko z ulice alebo z útulku neodkladne navštívte veterinára. Nepoznáte minulosť a niekedy ani  prostredie v ktorom zvieratko bolo. Okrem zdravotných neduhov/začervenia môže isť aj o zvieratká ktoré v niektorých prípadoch môžu zareagovať skratovo ak si v živote prešli aj nejakou traumou (toto by ste mali brať v úvahu hlavne  ak ich beriete k deťom a sú už staršie)  Ak si nie ste istý či tieto situácie budete vedieť prípadne zvládnuť tak je   mačička od chovateľa, ktorá je od malička vedená ako spoločník pre vás asi lepšia voľba. Mačiatko u chovateľa  zvyčajne vyrastá v milujúcom prostredí, je zvyknuté na človeka od malička, život v interiéri je pre neho samozrejmosť (ma vybudované hygienické návyky, je vedené používať škrabadlo.) 
 
 
  Veľa ľudí kritizuje chov mačiek bez preukazu pôvodu aj z dôvodu že si myslia,  že takýto chov berie domov mačkám z ulice ktoré ho často krát zúfalo potrebujú. Treba si uvedomiť, že človek čo túži po mačke ktorá nesie znaky čistokrvnosti si domov obyčajnú mačku s veľkou pravdepodobnosťou aj tak nevezme a bude hľadať zvieratko podľa svojich predstáv a možností  alebo radšej zvieratko ani vlastniť nebude. Možno si poviete že keby mačky bez PP neboli v ponuke a človek by nemal peniaze na čistokrvné zviera tak by ponúkol domov mačke z ulice. Je to možne ale z takejto situácie by profitovali jedine chovateľské stanice ktorým by takáto situácia umožnila držať ceny zvierat naozaj vysoko a z chovateľstva by sa stal koníček výlučne pre bohatých.  Avšak toto  problém s veľkým množstvom nechcených mačiatok ktoré sa každoročne po uliciach rodia  nerieši. Tento argument preto neodráža realitu a hlavný problém nechcených pouličných mačiek stojí na  niečom celkom  inom.  Zvieratá ktoré sa voľne pohybujú po vonku a nie sú kastrované sa  nekontrolovateľne množia - množia sa zvieratá o ktoré nikto nemá záujem a je ťažké im nájsť domov.  Preto si myslím, že treba šíriť cielenú osvetu a kastrovať mačky s prístupom von u ktorých sa nakrytie nedá regulovať a ich potomkovia sú nechcený. Dobrým kastračným programom sa dá táto problematika opustených zvierat  výrazne zmierniť. Prenasledovanie drobného domáceho chovu "ušľachtilých" mačiek  túto situáciu žiaľ nerieši hoc to "aktivisti" často používajú ako svoj argument.  Oproti tomu množstvu mačiek čo sa narodí po uliciach je to len malé percento a zodpovedný chovateľ ktorý si od prvého nádychu piple mačiatka ich v žiadnom prípade  nevyhodí na ulicu, bude ich mať doma kým im nenájde domov aj keby ich mal rozdávať zadarmo. Takže skutočný problém opustených zvierat bez domova je  inde a treba ho riešiť tam kde je... a nie tam kde nie je.
 
 

Ak mi to časom okolnosti dovolia  možno by som aj rada pokračovať  s chovom mačiek  s PP. Zatiaľ sa venujem záujmovému chovu mačiek  a získavam skúsenosti s chovom mačiek britského typu. 

 

 

Obsah článku je názorom autora. Nesmie sa chápať ako odporúčanie.

© 2019, Britské labky

 
 
 Nikdy si neberte mačiatko : 
 
- ktoré nemá ukončený 9 týždeň života. To znamená,že mu začína 10 týždeň! (je to úplne najspodnejšia hranica pod ktorú by ste už nemali ísť! A žiadny seriozny chovateľ vám mladšie mačiatko ani nepredá. Ono to láka vziať si malé mačiatko nech si lepšie zvykne, ale nie je pravda, že si lepšie zvykne práve naopak, môžu u neho vzniknút poruchy správania, problémy s hygienou ktoré má za nasledok skoré odlúčenie od matky. )
 
- ktoré nie je odčervené a zaočkované (musí vlastniť očkovací preukaz s dokumentáciou týchto úkonov, ideálne je aby mača opúšťalo domov s plnou imunitou, to znamená že schéma očkovania bude dokončená s ďalším preočkovaním najskôr o rok. Odčevnené by malo byť aspoň 3x. Po zmene prostredia odporúčam  mačiatko ešte raz (4x) preventívne odčerviť.
 
- u ktorého vám majiteľ nevie ukázať rodičov
 
- ktoré má viditeľne špinavý konečník (znak že mača hnačkuje),
 
- veľmi špinavé zvukovody (maz môže byť prítomný ale čierna suchá špina môže signalizovať ušný svrab), 
 
- silný výtok z očí a nosa  (signalizuje ochorenie), 
 
- vidno mu tretie viečko (môže isť celkovo o zlý zdravotný stav mačiatka)
 
- ktoré má v kožúšku nečistoty  (malé tmavé bodky v kožuchu a časté škrabanie môžu signalizovať prítomnosť bĺch)
 
- ktoré na vás reaguje agresívne (syčí, prská, zaháňa sa - mačiatko nie je dobre socializované, takéto mača určite neberte k deťom!)
 
- najneskôr do 72 hodín po kúpe mačiatka navštívte veterinára aby skontroloval zdravotný stav mačiatka. 
 
- Pokiaľ predávajúci niečo garantuje v inzeráte overte si pri osobnej návšteve či je to aj naozaj pravda! Je mnoho podvodníkov ktorí tvrdia, že majú zvieratá s PP, prípadne že majú urobené testy. Ale v skutočnosti sa jedná len o predajné triky. Preto si vyžiadajte tieto dokumenty pri predaji k náhľadu, aby ste sa nestali obeťou podvodu.
 
VŽDY TRVAJTE NA OSOBNEJ NÁVŠTEVE A CHOĎTE SA OSOBNE PRESVEDČIŤ O TOM V AKÝCH PODMIENKACH ZVIERATÁ ŽIJÚ!!!