Problémy so zažívaním

 (vracanie - hnačka - zápcha - otrava)

 
 Vracanie: 

Mačky vo všeobecnosti ľahko zvracajú. Pokiaľ mačka napr. raz za týždeň vyvráti guču chlpov alebo obratom po nažratí  vyvráti ešte nestrávený či čiastočne strávený obsah žalúdka nemusí ísť hneď o zdravotný problém. Takéto veci sa u mačiek stávajú bežne.  Dôvodov k vracaniu môže byť veľké množstvo. Vracanie však môže byť aj prejavom viacerých zdravotných problémov. Taktiež závažnosť býva rozdielna.  Ak je mačička po príhode hravá , aktívna, veselá tak je zvyčajne všetko v poriadku. Ak je však vracanie pravidelné, s prímesou krvi, zviera vracia niekoľkokrát za deň, zvratky farbou a zápachom pripomínajú črevný obsah, zvieratko je výrazne apatické,   tak v takom prípade  je vhodné navštíviť veterinára aby diagnostikoval príčinu problému. 
 
Najčastejšie príčiny vracania. ( Nezabúdajte, že príčin môže byť veľké množstvo.)

Požitie problematického krmiva : pokazené , ťažko stráviteľné, obsahujúce toxíny, príliš mastné/slané/sladké/korenené, ale aj nadmerný príjem krmiva či alergia na krmivo

Zmena krmiva : nové krmivo musí byť pridávané do kŕmnej dávky postupne 

Požitie nestráviteľného materiálu : odpadky, chlpy (Pri mačičke dávajte pozor na predmety ako sú nitky, ozdobné stuhy, rôzne špagátiky ale aj umelohmotné slamky z džúsov. Stáva sa, že tieto predmety sú pre mačičku lákavé  a môže dôjsť k ich požitiu)

Dráždivé látky : niektoré lieky ako antibiotiká /  hnojivá, insekticídy, rastlinné alkaloidy, solanín, ťažké kovy...

Infekcia žalúdka/čriev :  baktérie, parazity...

Zápal pankreasu, ochorenie pečene a žlčníka

Cudzie teleso :  čokoľvek nestráviteľné/veľké natoľko, že sa zakliesni v tráviacom trakte 

Skúste si spomenúť na udalosti predchádzajúce vracaniu. Napríklad či mačka neohrýzala izbové rastliny, nepila z kvetináča, nehrala sa s niťou/špagátom, ktorý by mohla zhltnúť, či nemala napríklad prístup k chemikáliám (kúpeľňa, garáž...) Treba sa porozmýšľať aj nad tým či ste pozorovali aj iné zmeny  pred vracaním napr. zvýšené pitie, močenie, krv v moči, apatiu, nechutenstvo, hnačku, zápchu...atď. - môže to mať všetko súvis.

 Čo s tým ? 

Zvyčajne stačí nasadiť hladovku minimálne na 8 - max 24 hodín, vodu neobmedzovať!  Počas hladovky sa žalúdok väčšinou upokojí a aj bez zásahu veterinára vracanie ustane. Po hladovke treba pomaly zaviesť ľahko stráviteľnú stravu (špeciálne ľahko stráviteľné granulky, kuracie mäso. Ak zvracanie neustáva treba neodkladne navštíviť veterinára . Obzvlášť mláďatá sa môžu rýchlo dehydrovať.  Existujú prípravky na zastavenie zvracania.

☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ 

 

 Hnačka: 

Hnačka tak ako vracanie môže mať viacero príčin. Niektoré hnačky sú spôsobené nevhodnou stravou, stresom, iné môžu byť infekčného charakteru. 

- Problematické sú veľmi napríklad izbové rastliny. Ich časti môžu byť pre mačku toxické. Zvyčajne však takéto hnačky budú sprevádzane aj inými príznakmi pokiaľ je rastlina pre mačku jedovatá.  Zanedbateľné nie sú ani hnačky spôsobené toxínmi plesní a metabolitmi kvasiniek či baktérií. Krmivo ktoré je  po záručnej dobe, alebo je nevhodne/ nesprávne uskladnené môže obsahovať látky  ktoré sa stávajú príčinou mnohých hnačkových ochorení. Tráviaci systém mačky nie je  tolerantný k náhlym zmenám. Trávenie je relatívne presne nastavené. Náhle zmeny pomerov bielkovín,  cukrov, tukov či vláknin vedú k stimulácii sekrécie tráviacich štiav a k zrýchleniu črevnej pasáže čo má za následok hnačkovitú stolicu.

- Infekčné hnačky sú spôsobené , baktériami či vírusmi a sú často sprevádzané zvracaním a zvýšením telesnej teploty. Príznaky sa  zvyknú stupňovať tak ako sa rozvíja samotný proces infekcie. Pri takýchto hnačkách zvyčajne pomôže až veterinárna liečba.

 Čo s tým? 

Najdôležitejšie je úplné vyprázdnenie čriev. Jednodňová hladovka, len s prijímaním pitnej vody a podávanie črevných absorbencií ako je čierne uhlie (u veterinára nájdete prípravok ktorý je určený priamo pre mačky) alebo  íl (napríklad Smecta) vedú k ustáleniu situácie v črevách.  Po ustálení akútnej hnačky začneme s diétou.  Ideálna je potrava s vyšším podielom vody a nižšou koncentráciou bielkovín. Porcie dávame v malých dávkach najlepšie viackrát denne. Prvý deň dennú dávku zmenšíme na polovicu.  Okrem komerčných granulových diét môžeme použiť varené chudé biele mäso s trochou dusenej alebo varenej zeleniny. V diéte pokračujeme cca dva - tri dni po úprave stolice. Na normálne krmivo prechádzame pomaly a po malých dávkach. V závere diéty môžeme siahnuť po probiotikách. 

☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ 

 

 Zápcha : 

 Mačička má pri zápche suché tvrdé výkaly alebo sa  vôbec nevyprázdňuje. Pri bytovej mačke je jednoduché situáciu odsledovať pri každodennom čistení toalety. Zápcha môže byť znakom dehydratácie, stresu ale aj  nepriechodnosti čriev.  Pokiaľ sa mačička nevyprázdni v priebehu niekoľko dní, začne zvracať, zoslabne či začne byť apatická - neodkladne vyhľadajte veterinárnu pomoc. Veterinár môže stolicu uvoľniť výplachom alebo použitím preháňadla. 

 Čo s tým?  

Dbajte na dostatočný príjem tekutín - obzvlášť ak mačku kŕmite granulami. Používajte pasty proti bezoárom. Strava by mala byť vyvážená a pestrá, s dostatkom tekutín.

☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ 

 

☀  Pri žalúdočných potiažach sa mi osvedčilo používanie čisto prírodného rašelinového produktu, ktorý sa používa pri problémoch s tráviacim traktom alebo pre obnovenie črevnej flóry - tzv. Sanofor / Luposan Moor Liquid / Humafit ktorý premiešavam s granulami alebo podávam na lyžičke. 

☀ Pri problémoch so zažívaním môžu pomôcť prípravky ako Entero ZOO - detoxikačný gel, Vet regul gel pre psy a mačky,

Pozor na diety s ryžou. Mačka je obligátny masožravec, jej traviaci trakt nie je usposobený na trávenie  zŕn žiadneho druhu. Otruby z ryže znižujú hladinu taurínu  ktorí je pre fungovanie mačacieho organizmu veľmi doležitý! Ak vám veterinár odporučí diétu z ryže , rozmelte ju aspoň na kašu, prípadne podávajte len vývar z nej. Dlhodobé užívanie ryže vedie k dietetickým chybám.

Pokiaľ je mačka naučené na granule a surovú stravu, prejdenie na domácke varené diety môže proces liečby skomplikovať, pretože mačka nie je na takú stravu vôbec zvyknutá.  V takomto prípade siahnite radšej po ľahko strávitelných granuliach s veterinárnej edície než po varenom kuraciom mäse.

☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ 

 

 Otrava  

 

Dôležité rady a prvú pomoc pri otrave nájdete na týchto stránkach veterinárni toxikologické databáze : cit.vfu.cz/vettox/list.php?art=7&cat=11&lng=cz

Prostriedky a prípravdky obsahujúce jedovaté alebo škodlivé látky : cit.vfu.cz/vettox/list.php?art=8&cat=10&lng=cz

 

 

 ! Zoznam jedovatých rastlín pre mačky !  

www.modrykocour.cz/rady/prakticke-rady/rostliny-jedovate-pro-kocky

botany.cz/cs/jedovate-rostliny-pro-zvirata/

 

 

 

Mačičky hladovku znášajú zle. Ich metabolizmus už pri krátkej hladovke môže spúšťať rozklad pečene, preto túto metodu  používame len keď je to naozaj nutné! Inak na mačke hladovku neskúšame!

 

 

 

 - stránka je vo výstavbe - 

 
 
Obsah článku je názorom autora. Má len informatívny charakter. Nesmie sa chápať ako odporúčanie!!! O správnom postupe liečenia zdravotných problémov vašej mačky sa informujte u svojho veterinára !

© 2019, Britské labky