Problémy s parazitmi

 
 
 Blchy : 
 
 
zdroj obrázku - internet
 
 
Blchy sú veľmi nepríjemná záležitosť s ktorou sa stretol snáď každý milovník chlpatých zvierat. Pri probléme s týmto parazitom treba pamäť že blcha často býva hostiteľom niektorých druhov pásomníc preto je dôležité zvieratko nielen dôkladne odblšiť ale aj odčerviť.
 
Existuje veľa prípravkov ktoré sa proti týmto parazitom používajú. Od špeciálnych šampónov, pipiet, tabliet, sprejov až po obojky. Výber je naozaj pestrý a skúseností chovateľov rôzne.  Pri všetkých prípravkoch treba rátať stým že môžu spôsobiť u mačky alergickú reakciu. Musia byť aplikované podľa návodu, zvyčajne tak, aby si ho zviera nevedelo zlízať ( aby mu ho ostatné zvieratá nezlízali). Pokiaľ nemáte žiadne skúsenosť mali by ste nechať na veterinárovi nech vám správnu aplikáciu prípravku ukáže. Pri aplikácii treba  dávať veľký pozor aby ste nezasiahli sliznice  a oči zvieraťa! Ak sa rozhodnete napríklad pre antiparazitný obojok, ktorý sa používa dlhodobo, kontrolujte stav srsti a kože na krku! 
 
  Ak sa u vás vyskytnú blchy treba odblšiť nielen mačičku ale aj celé prostredie v ktorom sa mačka pohybuje. Dôkladne všetko povysávať, vystriekať  a oprať . Na miestach kde sa mačka pohybuje  totiž môžu byť vajíčka a larvy bĺch. Môžu na takýchto miestach nepozorovane prežiť aj niekoľko mesiacov a čakať na svoju príležitosť.  Účinnosť prípravku ktorý použijete na mačku po čase vyprchá  a ak neošetríte aj prostredie môžu sa u vás blchy po niekoľkých mesiacoch znova objaviť.  Najlepšie je preto mačičku odblšiť pipetou Frontline/Stronghold /Advocate prípadne tabletou Comfortis (odlbšujeme podľa návodu) a zároveň prostredie v ktorom sa mačka pohybuje  pri dobrom vetraní vystriekať napríklad prípravkom Neostomosan (prípravok je pre mačičky toxicky preto treba dbať aby mačičky boli počas postreku mimo dosah. ) 
☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ 
 
 
 Ušný svrab : 
 
zdroj obrázku - internet
 
 
Ušný svrab je častou príčinou, prečo si mačka neustále škriabe  uši a trasie hlavou. Je to ochorenie spôsobené parazitom Otodectes cynotis.  Ochorenie je vysoko prenosné medzi psami a mačkami navzájom. Šíri sa blízkym kontaktom. Parazit žije vo vonkajšom zvukovode, kde sa živí epiteliami a sekrétmi.
Vo zvukovode spozorujete hnedočierny sektét drobivého charakteru (vyzerá  podobne ako kávová usadlina). Ochorenie sa diagnostikuje otoskopicky + vyšetrením vzorky odobratej zo zvukovodu pod mikroskopom. Skúsený veterinár však tento problém dokáže rozpoznať nahliadnutím do zvukovodu.
 
 Pri liečbe treba byť dôsledný a netreba ju podceňovať aby sa nepridružili aj iné komplikácie ako chronický zápal vonkajšieho zvukovodu, zápal stredného ucha,  prasknutie ušného bubienku. Existuje viacero prípravkov, ktoré  efektívne fungujú proti ušnému svrabu. Dôležitou súčasťou liečby  ale je čistiť zvukovod, pretože cez nánosy mazu lieky nemusia fungovať. Nánosy odstraňujeme pomocou ušných roztokov, ktoré rozpúšťajú ušný maz a následne uši i manuálne vyčistíme. Okrem lokálnej liečby ktorá je najčastejšie vo forme ušných kvapiek (napr. Otospectrine) je vhodné pripojiť aj liečbu celkovú - ide o  spot-on roztoky ako Frontline, Advocate, Stronghold. Proces liečby môže trvať aj dva mesiace.
☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ ☀ 

 - stránka je vo výstavbe - 

 
 
Obsah článku je názorom autora. Má len informatívny charakter. Nesmie sa chápať ako odporúčanie!!! O správnom postupe liečenia zdravotných problémov vašej mačky sa informujte  u svojho veterinára !

© 2019, Britské labky