Deti a mačičky

Mačiatko nie je v žiadnom prípade hračka pre dieťa. Dieťa musí  pochopiť, že je to živý tvor ktorý má svoje potreby. Nikdy nekupujte zvieratko  výlučne pre dieťa pokiaľ nie ste presvedčený o jeho zodpovednom a citlivom prístupe. Vy ste rodičia a za každého nového člena domácnosti preberáte plnú zodpovednosť.  Starostlivosť o zvieratko je v prvom rade na Vás. Musíte si uvedomiť, že zvieratko môže dieťa po čase omrzieť, nemali by ste ho v žiadnom prípade do starostlivosti nútiť pokiaľ samé nebude mať záujem. Je dobré viesť k zodpovednosti o iného tvora ale nútením by ste  zbytočne mohli vytvoriť u dieťaťa negatívny vzťah ku zvieratku. Trpezlivo treba vysvetľovať prečo sa treba o zvieratko každý deň postarať  a ísť dieťaťu príkladom. Nevynímajúc hygienické návyky.
 
 
Pokiaľ ste mačičku ešte nikdy nemali, prípadne vaše dieťa s mačičkou ešte nikdy nebolo dlhšiu dobu v kontakte,  pred zadovážením mačiatka by ste mali zájsť k niekomu kto už mačičku má, aby ste aspoň čiastočne mali možnosť odhalenia alergie u dieťaťa. Je lepšie nájsť niekoho u koho by dieťa mohlo nejaký čas s mačičkou pobudnúť, než potom riešiť zdravotný problém. Sledujte či dieťa v prítomnosti mačky nekýcha , neslzia mu oči, nesoplí,  prípadne po pár hodinách skontrolujte či sa mu niekde neurobila vyrážka. Návštevu zopakujte aj viac krát. Môžete tak  predísť nepríjemným situáciám, kedy by ste museli zvieratku hľadať nový domov a určite by to aj pre samotné dieťa bolo veľmi ťažké,  vzdať sa zvieratka.  Ak má vaše dieťa nejaké zdravotné problémy je vhodné úmysel zadovážiť si mačičku prebrať s lekárom,  obzvlášť u alergikov alebo astmatikov môže mačička zdravotný problém zhoršiť. Viac o problematike alergie nájdete tu : ☼ Alergia 
 
 
Malé deti do 3 - 4  rokov ešte nedokážu odhadnúť svoju silu a môžu s mačičkou nevedomky zaobchádzať hrubo. Treba dbať aby malé dieťa mačku nepučilo, neťahalo za chvost či uši, nepchalo jej prsty do očí, neváľalo sa po nej. Mačičke tieto veci môžu byť nepríjemné a môže sa začať brániť alebo sa začne dieťaťu úplne vyhýbať. Preto ak chcete aby si k sebe vytvorili pekný vzťah,  dieťa musíte mať stále pod dohľadom a jeho správanie k živému tvorovi usmerňovať tak, aby pochopilo ako sa k živému tvorovi môže/nemôže správať. Aby ste predišli prípadným nehodám je dobré mačičke ktorá je v kontakte s malým dieťaťom preventívne strihať pazúriky. S ostrými pazúrmi môže aj pri nevinnej hre dieťa poškrabať, čo môže byť zbytočne negatívny a stresujúci zážitok.
 
 
Čím je dieťa väčšie tým je k nemu mačička ako spoločník vhodnejšia. Moja dcérka už ako 5 ročná  aktívne pomáhala s čistením záchodíkov, dáva mačičkám granulky či vitamínové pasty. Jeden veľmi tolerantný kocúr sa nechá od nej dokonca aj okúpať. Samozrejme veľa závisí od vyspelosti každého dieťaťa ako aj od povahy danej mačičky. Ak chcete mačičku predovšetkým k deťom mali by ste chovateľa na túto skutočnosť upozorniť. Dobrý chovateľ si svoje mačiatka pozná a vie aspoň čiastočne odhadnúť ich povahu.  Zvyčajne sa k deťom nehodia plaché mačičky, ktoré majú strach z prudkých pohybov či hlasných zvukov. Také by mali nájsť domov v  kľudnej domácnosti bez malých detí alebo v domácnosti kde sú už deti väčšie a jasne chápu ako sa k bojazlivejšiemu zvieratku správať. 
 
Mačička je pre dieťa určite obohatením. Zažijú spolu veľa zábavy  pri spoločných hrách a veľa nežností pri maznaní. Malé mačiatko sa lepšie adaptuje do prostredia s dieťaťom.  Ak by ste chceli staršiu mačičku vyberajte si takú, ktorá je na deti privyknutá. Niektoré staršie mačky ktoré v kontakte s deťmi neboli môžu na prudšie pohyby či krik reagovať nepredvídateľne a stresovo. K dieťaťu doneste zvieratko ktoré už prešlo veterinárnou prehliadkou a je už viackrát odčervené. Neberte k deťom mačky z ulice ktorých pôvod nepoznáte a neprehliadol ich veterinár. 
 
 
  Nikdy by ste nemali dieťa a mačku nechávať bez dozoru a vždy by ste mali u dieťaťa dbať na správne hygienické návyky !  
 
 
 

 
Obsah článku je názorom autora. Nesmie sa chápať ako odporúčanie.
© 2019, Britské labky