Očkovanie
Základné očkovanie mačiek začína medzi 8 -10 týždňom ich života. Očkujú sa trojkombináciu proti herpesviróze, caliciviróze, infekčnej panleukopénií. Po troch až štyroch týždňoch nasleduje preočkovanie - najlepšie ak budete pokračovať v rovnakom tipe vakcíny akou bolo mača očkované prvý krát. Miešanie rôznych očkovacích látok nie je podľa môjho názoru vhodné. Mačiatko očkujeme v dobrom zdravotnom stave. Choré a slabé jedince neočkujte! Pokiaľ mačiatko hnačkuje, je apatické a jeho celkový zdravotný stav sa vám nezdá, tak očkovanie radšej odložte a očkujte až keď bude fit. Ďalšie preočkovanie zvyčajne nasleduje až po roku ale záleží aj na doporučení výrobcu. Po očkovaní na mačičku dohliadajte aspoň pár prvých hodín. Vo vínimočných situáciach môže dôjsť k nežiadúcemu účinku a zvieratko môže potrebovať veterinárnu pomoc. Očkovanie je zásah do imunitného systému a nie všetky zvieratká ho môžu znášať dobre. Preto ak vaše mačiatko začne byť po očkovaní výrazne apatické, dostane triašku, nadmerne slintá, vidno mu tretie viečko....alebo ak sa vám jeho zdravotný nepozdáva, radšej vyhľadajte veterinárnu pomoc aby ste situáciu nepodcenili. Ak má mačka prístup von môžete zvážiť aj doplnkové očkovanie proti chlamydioze a vírusovej leukémii. (Pred vakcináciou proti mačacej leukémii je dôležité zobrať mačke krv na sérologické vyšetrenie. Vakcinovať sa môžu len tie mačičky, ktoré sú sérologicky negatívne).
Besnota - Očkovanie proti besnote je dôležité predovšetkým u mačiek ktoré majú prístup von, prípadne sú v kontakte so zvieratami ktoré majú prístup von. Osobne toto očkovanie u mačiek ktoré sú chované výlučne v byte bez kontaktu s inými zvieratami pokladám za zbytočné. Očkovanie proti besnote je spájané so vznikom post-vakcinačného sarkómu a súvis s očkovaním je preukázaný.. Avšak vzhľadom na legislatívu nášho štátu je toto očkovanie u mačiek zo zákona povinné a individuálny prístup v takomto prípade neexistuje. Pre porovnanie v susednej Českej republike toto očkovanie mačiek zákon neprikazuje.
VAFS Task Force odporúča nasledujúce preventívne opatrenia voči vzniku post-vakcinačného sarkómu : Striedanie vakcinačných miest, predĺžovanie vakcinačných intervalov, očkovať do podkožia na ľavej alebo pravej strane brucha alebo do podkožia na ľavej alebo pravej strane zadnej končatiny a to z
dôvodu lepšieho chirurgickému prístupu po vzniku sarkómu
Obsah článku je názorom autora. Má len informatívny charakter. Nesmie sa chápať ako odporúčanie!!! O správnom postupe sa informujte u svojho veterinára !
© 2019, Britské labky