Kastrácia

 
Pokiaľ neplánujete ďalší chov bude vhodné dať zvieratko vykastrovať. (O vhodnom veku na kastráciu sa treba poradiť s veterinárom). Existujú rôzne spôsoby kastrácie - sterilizácie. Pri niektorých sa odstraňujú  pohlavné orgány , pri iných sa len prerušia cesty prenosu pohlavných buniek.  Pri prerušení ciest prenosu pohlavných buniek zvieratku zostane zachovaná hormonálna činnosť to znamená že bude mať zachované sexuálne pudy,  akurát bude neplodné.  Nevýhoda takejto sterilizácie  je že zviera má pohlavne chúťky a niektoré nevhodne správanie pre ktoré ľudia zvyčajne kastrujú sa v takom prípade nezamedzí. Pri kastrácii pri ktorej sa odstránia pohlavné orgány zvyčajne dochádza k tomu že zvieratá strácajú záujem o druhé pohlavie .Ak mačiatko nebude kastrované musíte rátať s nasledovnými situáciami.
 
Mačička :  Môže sa stať že mačička počas ruje nebude tak dobre prijímať potravu, bude pod návalom hormónov pĺznuť a chudnúť. Niektoré mačičky prežívajú ruju veľmi intenzívne. Môže byť sprevádzaná častým močením (aj mimo záchod - pretože pachom sa snažia privolať  kocúra, takisto môžu nahlas mňaučať čo môže byť dosť otravné hlavne v noci. Existujú techniky ako mačičke od ruje uľaviť. Mačku môžete zavrieť do zatemnenej miestnosti, takouto svetelnou depriváciou sa vám môže podariť ruju u mačky skrátiť. Dôležité je mačičku zbytočne nedráždiť, takže pokiaľ je to možné mačičku nehladkáme pretože fyzický kontakt ju vzrušuje. Existuje aj možnost simulovaného krytia, v linku nájdete návod ako na to : www.youtube.com/watch?v=6nwhoESzAMU ale je to krátkodobé riešenie a mačičke sa uľaví len na niekoľko hodín).Existuje aj možnosť hormonálnej antikoncepcie ale jej podávanie býva spájané s rizikami.
 Mačička by mala mať ruju dvakrát do roka..ale kľudne sa môže stať, že v bytových podmienkach  sa jej ruja bude opakovať čo cca tri týždne...je to veľmi individuálne. Odporúčam všetky samice ktoré neslúžia na chov kastrovať. Nekastrované mačky bez nakrytia často sa opakujúcimi rujami trpia, čo môže viesť k pyomertii, ináč povedané k zápalu maternice. S kastráciou mačičky sa môže začať už v štyroch mesiacoch, ale zaleží aj od váhy. Pri bytovej mačke by som   osobne s kastráciou počkala aspoň do prvej ruje, nech má mačiatko priestor dospieť, pretože v bytových podmienkach  viete zabraniť nechcenému nakrytiu. Vonkajšiu mačičku odporúčam kastrovať pred vypustením von, aby ste zabránili nechcenemu nakrytiu. Treba si uvedomiť, že mačka môže mať mačatá už v pol roku, avšak je to veľmi nízky vek a ešte ani zďaleka nie je fyzicky dospelá. Pôrod v takom nízku veku sa jej ľahko môže stať osudným. Vonkajšia mačka vám môže nosiť mačiatka aj niekoľkokráť za rok. Okrem toho, že bude vysilená neustálymi pôrodmi, vám môže zniknúť problém s umiestňovaním nechcených mačiatok, preto si myslím, že kastrácia je pri mačke ktorá ma prístup von viac ako žiadaná.
 
Kocúrik :  Pokiaľ nebude kastrovaný môže začať značkovať svoje územie. Kocúri značkujú svoje územie močom, čo je pri chove v interieri veľmi nepríjemné. Nekastrovaný kocúr bude v období ruje samice volať - prejavuje sa to hlasným, hlbokým a intenzívnym mňaukaním, čo môže byť nepríjemné hlavne v nočných hodinách. Takisto nemusí prijímať potravu, môže v tomto období pochudnúť, byť nervózny, agresívny. Prejavy ruje sa dajú tlmiť hormonálnou antikoncepciou avšak takýto hormonálny zásah do tela so sebou nesie rizika. O správnom prípravku sa poradíte so svojím veterinárom. Názory na vhodný vek pre kastráciu kocúrov sa odlišujú. Niekorý chovatelia kastrujú zvieratá už v štyroch mesiacoch, iný zastávajú názor že kastrácia je vhodná až po dosiahnutí pohlavnej dospelosti. Skoré kastrovanie kocúrov býva spájane s problémom upchatých močových ciest - preto u kastrovaných zvierat treba dbať na vhodný jedálniček. Ideálny vek na kastráciu je podla môjho názoru po dosiahnutí pohlavnej dospelosti čo je cca v 8 -12 mesiacoch. Zvieratko tak má priestor dospieť. Kastrované kocúre do tváre môžu pôsobiť skôr ako mačky pretože im nenarastú tzv. kocúrie líca ktoré rastú vďaka hormóm. 
 
Kastráciou sa da hore uvedeným problémom predísť.  Kastrácia je zásah do organizmu a má svoje riziká, záruka samozrejme nie je ani v tomto prípade 100% ( sú výnimočné prípady kedy kastrácia nepomohla zabrániť nechcenému značkoviu, u kastrovaných samíc sa opätovne objavila ruja, zvieratko zle zareagovalo na nejakú látku, zle hojenie rán može vyžadovať ďalšiu liečbu.) V drvivej väčšine prípadov je kastrácia zvieratami dobre znášana, riziká sú nízke a problémy pri zákroku sa nevyskytujú často. Kastrované zvieratá si zachovávajú lepšiu fyzickú kondíciu a kvalitu srsti, zvyknú byť mohutnejšie, kľudnejšie, viac naviazané na človeka. Zvyčajne však treba dohliadať na jedálniček, pretože niektoré majú tendenciu po kastracii priberať.
 
Skorá kastrácia :   Medzi niektorými chovateľmi sa objavuje trend kastrovať mačatá už v 14 - 16 týždnoch života.  Takáto skorá kastrácia je skvelá prevencia proti nechcenému množeniu ale môže prinášať so sebou aj riziká. Zvieratám sa odstraňujú orgány ktoré produkujú hormóny a   hormóny je potreba k správnemu dospievaniu. Téma je preto trocha kontroverzná a nazory na ňu sa diametrálne odlišujú. V odkazoch nájdete štúdie ktoré danú problematiku skúmali : 
 
 
 
 
Obsah článku je názorom autora. Má len informatívny charakter. Nesmie sa chápať ako odporúčanie!!! O správnom postupe sa informujte  u svojho veterinára !

© 2019, Britské labky