Alergia na mačičku 

 
Alergia na mačičku môže veľmi znepríjemniť vaše spolužitie a dokonca úplne ho vylúčiť. Zvieracie alergény majú dobrú schopnosť prichytávať sa na povrch predmetov  a  kontaminujú i najmenšie prachové častice. Mačky zvyknú mať najagresívnejšie alergény -  nie je ale rozdiel medzi krátkosrstými a dlhosrstými mačkami. Srsť malých mačiatok nie je tak problematická no napríklad kocúre sú spravidla väčším rizikom. Veľa ľudí si myslí, že kameň úrazu je mačacia srsť. No alergény bývajú najčastejšie obsiahnuté v slinách , moči, kožnom maze, kožných šupinách a v úlomkoch srsti. Alergiu nemúsite mať hneď ale môže sa pri kontakte so zvieraťom vytvoriť počas niekoľkých mesiacov. Alergiu však môže vyvolať i nepravidelný, príležitostný kontakt so zvieraťom a kontakt s ľuďmi, ktorí zvieratá doma chovajú. Hlavným alergénom je bielkovina, ktorá sa nachádza v slinách mačiek. Alergény sa šíria  mikroskopickými kvapôčkami. Kedže sú tak malinké, že ich nemožno pozorovať voľným okom a sú aj ľahučké, tak sa môžu vznášať vo vzduchu po dobu šiestich i viacerých hodín. Keď sa usadia je jednoduché ich rozvíriť i nepatrným pohybom.
 
Alergia na zvieracie alergény môže spôsobiť - pálenie, slzenie očí - vodnatú nádchu, pálenie v nose a najmä pocit upchaného nosa, opakované kýchanie - začervenané, svrbivé ložiská kože na lícach, pokožke hlavy, podkolenných a lakťových jamkách -  hvízdavé dýchanie, pocit dušnosti, kašeľ či nočné a ponámahové dychové ťažkosti. Navyše všetky tieto príznaky môžu byť sprevádzané problémami so spánkom a pocitom únavy.  Pokiaľ si všimnete takéto príznaky vyhľadajte alergológa ktorý zistí pôvod alergie. 
 
 
Čo s tým? 
 
Ak sa u vás začnú objavovať príznaky alergie zlepšite vetranie interiéru, aby ste znížili množstvo alergénov vo vzduchu. Zamedzte prievanu aby nedochádzalo k víreniu  alergénov . Pomôcť môže taktiež čistička vzduchu. Odstráňte z interiéru  čalúnené predmety a koberce. Preferujte povrchy a materiály  z ktorých sa alergény dajú ľahko odstrániť. Pokiaľ máte viditeľný problém, vôbec nedovoľujte  mačičke chodiť do spálne. Ak bola zvyknutá spať v posteli, vyperte posteľnú bielizeň a kúpte nové vankúše, prikrývky a matrace, alebo ich oblečte do protialergických poťahov. U kocúrov môže situáciu zlepšiť kastrácia. 
 
Aj v našej domácnosti sme sa stretli s problémom alergie, krátko po tom ako sme si mačičky zadovážili. Pomohla nam zvýšená hygiena v domácnosti, časté vetranie, časté vysávanie, povyhadzovali sme väčšinu kobercov a mačičky nemohli spať v našej posteli. Alergény sa najviac vyskutujú v slinách, ktoré si mačička vnáša pri čistení do srsti. Mačičky som preto raz za dva týždne okúpala pod tečúcou vodou. Alergény sa týmto spôsobom zo srsti vymyli a prejavy alergie boli miernejšie.  Znížili sme čo najviac možnosť dráždenia alergénmi a  telo sa po čase samé s alergiou vysporiadalo. Niekedy však prejavy alergie môžu byť také silné že zvieratko musí z domu. Toto našťastie nebol náš prípad . 

 

 - stránka je vo výstavbe - 

 
 
Obsah článku je názorom autora. Má len informatívny charakter. Nesmie sa chápať ako odporúčanie!!! V prípade zdravotných ťažkostí neodkladne vyhľadajte odbornú lekársku pomoc. 

© 2019, Britské labky